تبلیغات

مصرف نمک باعث پف آلود شدن صورت می شود

تاریخ ارسال : 1 ژوئن 2012 | بازدید : 1,319 | طبقه بندی : تغذيه
1319762 مصرف نمک باعث پف آلود شدن صورت می شود
تا به حال برای شما هم پیش آمده که هنگام بیدار شدن از خواب صبحگاهی صورتتان را پف آلود ببینید؟ یا وقتی که قصد دارید انگشتر یا حلقه را به دستتان کنید متوجه شوید که برایتان تنگ شده است؟
برخی افراد وقتی با این علائم مواجه می‌شوند آن را نشانه‌هایی از كم‌خوابی یا پرخوابی دانسته و بی‌خیال آن می‌شوند؛ اما در مقابل كسانی هم هستند كه موشكافانه این علائم را بررسی كرده و علت اصلی آن را می‌یابند.

التهاب بینی و گونه‌ها، پف‌آلودگی و سیاهی دور چشم و تورم سایر نقاط بدن، همگی نشان‌دهنده احتباس آب و مواد زائد در بافت‌های نرم بدن است. متهم ردیف اول آن هم سدیم موجود در نمك سفره است. سدیم و پتاسیم؛ همزمان نقش مهم و اساسی در حفظ تعادل آب بدن دارد.

سدیم سبب جذب آب به درون سلول‌ها شده و پتاسیم به دفع مولكول‌های آب و مواد زائد از درون سلول‌ها كمك می‌كند. هنگامی كه میزان دریافت سدیم بالا رود، آب و مواد زائد در بافت‌های نرم بدن بخصوص صورت و زیر چشم‌ها محبوس شده و ورم و پف‌آلودگی به وجود می‌آید.

حال اگر به این علائم توجهی نشود پرفشاری خون، سرگیجه، منگی، تنگی نفس، گرفتگی ماهیچه‌ها و در موارد شدیدتر بروز بیماری‌های كلیوی و كبدی، نارسایی قلبی ـ عروقی، استئوپروز (پوكی استخوان)، اضافه وزن و مشكلات عصبی تظاهر می‌كند. به گفته كارشناسان تغذیه، مقدار مناسب نمك طعام دریافتی 3 گرم (حدود یك قاشق چایخوری) در روز است.

بر اساس تحقیقات انجام شده در ایران، این میزان 3 تا 4 برابر بیشتر از مقدار استاندارد آن گزارش شده است. خوب است بدانید غذاهایی كه به طور طبیعی روزانه در 3 وعده مصرف می‌شوند حاوی سدیم بوده و نیاز بدن به این عنصر را تامین خواهد كرد و دیگر به افزودن نمك به غذای در حال پخت یا استفاده از نمك سفره نیاز نیست.

مواد پروتئینی همچون انواع گوشت‌ها در مقایسه با سبزیجات، میوه‌ها و غلات از سدیم بیشتری برخوردار بوده كه این میزان در فرآورده‌های گوشتی مانند سوسیس و كالباس چند برابر بیشتر خواهد بود. این را هم بدانید كه برخی بیسكویت‌ها، غلات آماده صبحانه، كیك‌های حاوی جوش شیرین و برخی افزودنی‌ها و نگهدارنده‌های موجود در نوشابه‌ها و تنقلات حاوی مقدار زیادی نمك است كه به دلیل اختلاط با تركیباتی چون شكر، نشاسته و پودر ذرت مقدار زیاد نمك آنها مشخص نبوده و شور نیست.

این محصولات در گروه مواد غذایی با نمك مخفی قرار دارد و برای افراد مبتلا به پرفشاری خون و بیماران كلیوی محدودیت مصرف دارد. محصولات صنعتی كه در جدول تغذیه‌ای درج شده روی برچسب آنها در هر 100 گرم حاوی 5‌/‌1 تا 3 گرم نمك باشد، از گروه غذاهای پرنمك و آنهایی كه در هر100گرم تنها حاوی 3‌/‌0 گرم نمك باشد، از جمله غذاهای كم‌نمك به شمار می‌رود، اما این پرسش مطرح است، نمك‌هایی را كه این روزها با عناوین نمك رژیمی، نمك دریا و نمك میوه در بازار عرضه می‌شود، می‌توان جایگزین نمك طعام كرد؟

در مصرف نمك رژیمی افراط نكنید

این روزها در اكثر فروشگاه‌ها و مغازه‌های مواد غذایی نمك‌هایی با نام نمك رژیمی عرضه می‌شود. افراد زیادی هم به این تصور كه این نمك‌ها صد درصد رژیمی و فاقد سدیم هستند آن را به مقدار زیاد استفاده كرده و حتی به دیگران هم توصیه می‌كنند، اما باید بدانید این محصول فاقد سدیم نیست. نمك‌های رژیمی، نمك‌هایی كم سدیم هستند كه تنها 50 درصد از سدیم نمك طعام حذف و پتاسیم جایگزین آن شده است.

پتاسیم همانند نمك شور بوده، اما پس طعم تلخی دارد و به همین دلیل نمی‌توان آن را كامل جایگزین سدیم كرد. بد نیست بدانید در انواعی از این محصول میزان سدیم كمتر یا بیشتر از 50 درصد بوده كه با مطالعه برچسب آن می‌توان به این میزان پی برد.

افراد دیابتی و كسانی كه پرفشاری خون دارند، این محصول را باید تحت نظر پزشك مربوط مصرف كنند. مصرف این محصول برای مبتلایان به نارسایی كلیوی توصیه نمی‌شود؛ چراكه دفع سدیم و پتاسیم از طریق كلیه‌ها بوده و احتمال دارد اختلالاتی در عملكرد كلیه این بیماران ایجاد شود.

از ماهیت اصلی نمك میوه مطمئن شوید

میوه‌ها پتاسیم زیادی دارد. بنابراین اگر عصاره میوه یا پودر میوه خشك یا كلرید پتاسیم استخراج شده از میوه به عنوان نمك میوه عرضه شود، مصرف آن بلامانع است، چراكه فاقد سدیم بوده و مضرات آن را ندارد، اما به دلیل آن كه این نمك هنوز به طور رایج در اختیار همگان قرار نگرفته و قیمت بالایی دارد، اغلب با نام نمك میوه، اما ماهیت نمك طعام عرضه می‌شود. بنابراین اول از ماهیت اصلی این نمك مطمئن شوید و سپس آن را خریداری كنید.

نمك دریا هم فشار خون را بالا می‌برد

مدتی است كه از گوشه و كنار تبلیغاتی می‌شنویم كه نمك دریایی خاصیت درمانی داشته و می‌تواند پرفشاری خون را بهبود بخشد، اما باید بدانید این تبلیغات حقیقت ندارد. گرچه نمك دریا در مقایسه با نمك سفره به دلیل آن كه از اعماق دریا استخراج می‌شود، املاح معدنی بویژه ید زیادتری داشته و سالم‌تر و طعم‌دارتر از نمك سفره (معدن) است، اما از نظر میزان سدیم با نمك طعام برابری كرده و مصرف زیاد و مستمر آن باعث ازدیاد فشار خون و عوارض ناشی از آن شده و برای سلامتی دردسرساز است.

نمك معدن همان نمك سفره است

این نمك از معادن نمك به صورت خشك استخراج و تصفیه می‌شود و از نظر ید بسیار فقیر است. درصد ناخالصی‌هایی همچون گچ، منیزیم، شن و ماسه و همچنین فلزات سنگین مانند سرب، جیوه و ارسنیك آن در مقایسه با نمك دریا بسیار بالاست. جالب است بدانید نمك‌هایی كه شوری كمتری دارد، اغلب حاوی مقدار بالایی گچ و املاح نامحلول بوده و می‌تواند باعث بروز ناراحتی‌های گوارشی، كلیوی و كبدی شود.

 

بهترین نمك محصولی است كه دارای مشخصه تصفیه و تبلور مجدد باشد، رنگ آن سفید، دانه‌بندی آن كروی، یددار و دارای مهر استاندارد، مجوز بهداشت و تاریخ مصرف باشد.


مطالب مرتبط با مصرف نمک باعث پف آلود شدن صورت می شود


dcff8a7dd04e61ffcdd09e64babb32de مصرف نمک باعث پف آلود شدن صورت می شود
مصرف پیاز باعث تقویت استخوان می شود
3d7ef2b024926f84a574af420e179d76 مصرف نمک باعث پف آلود شدن صورت می شود
زیبایی پوست صورت با مصرف کلم بروکلی
5d3ba6a7e3047bbe8ba881fcf1d43dad مصرف نمک باعث پف آلود شدن صورت می شود
کم کردن وزن با مصرف چای سبز
e5f78f0d3e68e3d7f8ec13c6e7344fe3 مصرف نمک باعث پف آلود شدن صورت می شود
رفع بوی بد دهان با مصرف چای سبز
558fff65549b9d97820d3f30691d2162 مصرف نمک باعث پف آلود شدن صورت می شود
طرز کاهش مصرف نمک
0897f3cb316eeda865cea873814a9613 مصرف نمک باعث پف آلود شدن صورت می شود
مصرف چای سبز ضرر دارد!
3d49bed0f918d3707f010bfc66c8d8dd مصرف نمک باعث پف آلود شدن صورت می شود
ایا مصرف چیپس میگو مضر است؟
27d82a15af257b6dcbc0be099356eab1 مصرف نمک باعث پف آلود شدن صورت می شود
جلوگیری از استرس با مصرف غذا
299ecaa2a7f76b4abc65b48232824545 مصرف نمک باعث پف آلود شدن صورت می شود
خر و پف کردن باعث ضعف حافظه می شود!
59520223102d55e03ead09ee44b4e55b مصرف نمک باعث پف آلود شدن صورت می شود
باورهای غلط در مورد شیر و مصرف آن
3359fdee795cb536058b306a0e0a18cb مصرف نمک باعث پف آلود شدن صورت می شود
خاصیت های مصرف کاکائو

تبلیغات

» ارسال نظرات