ویژه

دانلود مقاله درباره ازدواج (پیوند زناشویی)

دانلود مقاله درباره ازدواج (پیوند زناشویی) از سری مقالات فرهنگی با تعداد صفحات 71 و فرمت اجرایی PDF

ازدواج «Marriage» را باید این گونه تعریف کرد : ازدواج فرایندی است که در آن دو نفر با یکدیگر ارتباطی عمومی، رسمی، و دائمی برقرار می کنند. این کلمه پیوستن دو نفر که تا زمان مرگ به طول می انجامد ، اما می توان برعکس هم شد که مدت کمتری را با یکدیگر سر کنن و از یکدیگر طلاق بگیرند که در این باره بعداً مطلبی در سایت قرار خواهیم داد. البته، طول این رابطه می تواند بسیار طولانی مثلاً هفت یا هشت دهه طول بکشد، که معمولاً این اتفاق بیشتر اتفاق می افتد. مزدوج شدن یک زن و مرد منجر به تشکیل خانواده می شود که اعضای آن می توان با تولد کودکان بیشتر هم شد. ازدواج در کشور ها و ادیان به طرق های مختلفی انجام می شود و هر کدام فرهنگ و آیین و رسوم خود را دارند ولی اصل ماجرا برای همه یکی است. بزرگان دینی ما گفته اند در زمان مجرد بودن انسان فقط نیمی از دین خود را دارد ولی با مزدوج شدن دین خود را کامل می کند. به کسی که ازدواج می کند متأهل گفته می شود.

همانطور که از موضوع مشخص است، بحث ما در مورد پیوند زناشویی که البته به ازدواج معروف می باشد، است. مطالب مهم و آموزنده ای در این مقاله نهاده شده است. ازدواج نیاز به تعریف ندارد، ولی اگر نیازمند به این هستید که تعریفی از آن را پیدا کنید، در این مقاله تعریف شده است. اهمیت ازدواج در زندگی و … موضوع بعدی است که در مورد آن نوشته شده است. در ادامه انواه ازدواج نام برده شده و چندین خط درباره هر کدام داده شده است. همچنین آثار ازدواج چه از نظر تربیتی و چه از نظر اجتماعی و در مورد آن ها بحث شده است. اگر نیاز دارید تا دلایلی پیدا کنید تا متأهل شوید، ما نیز این موضوع را در مقاله آورده ایم. و چندین موضوع دیگر که با دانلود آن می توانید همه آن ها را مطالعه کنید و نهایت استفاده را ببرید.

انواع ازدواج

 

مقاله ای کامل درباره ازدواج

اگر از مجردان بپرسیم : چرا ازدواج نمی کنید؟ بسیاری از آن ها در پاسخ یکسان خواهند گفت : ما می خواهیم ازدواج کنیم، ولی نیازهای و لوازم زندگی را چگونه تأمین کنیم؟! و بعضی از آن ها نیز گمان می کنند پیدا کردن همسر مشروط به داشتن درآمد عالی و پس اندازی هنگفت و حتی داشتن اتومبیل و دیگر امکاناتی است که البته برخی نیز آن ها را زیر بنای ازدواج می دانند.

تعریف ازدواج

همسر گزینی رفتاری دیرپا در گذشته جوامع است و البته بر پذیرش ارزش ها، هنجارها و موازینی مشخص و معین استوار است. اگرچه روابط جنسی خارج از محدوده ازدواج و اختلاط جنسی آزاد در سپیده دم همه جوامع مشاهده شده است، اما به تدریج با پدید آمدن همسر گزینی گروهی یا پیوند زناشویی گروهی و با گسترش محدوده قانون منع زنای با محارم، ازدواج و زناشویی در چارچوب قواعد مشخص اجتماعی، انتظام یافت.

ازدواج از سویی به معنی مشروع و قاعده مند ساختن روابط جنسی بین افراد است اما علاوه بر تمتع جنسی؛ فرزندآوری و آرامش روانی حاصل از ازدواج نیز از اهداف و کارکردهای پیوند زناشویی محسوب می شود. رهایی انسان ها از تنهایی و ایجاد تقدس خاص از نوع دینی از ابعاد مهم دیگر پیوند زناشویی است.

بسیاری از فرهنگ ها، ازدواج را از ضرورت های روابط بین جنس های متفاوت تلقی کرده اند و پرهیز از آن را ناروا و گناه دانسته اند. همچنین در جوامع مختلف ازدواج فرزندان برای خانواده ها در مسیر نیل به اهداف مهم اجتماعی و اقتصادی صورت می گیرد.

هر چه به گذشته های دور نظر می افکنیم، ازدواج به طور عام و یا حداقل در بخش مهم آن، در راستای اهداف گروه و اجتماع انجام می گرفت و همسران به طور ناخوشایندی توسط گروه و با اجبار با یکدیگر پیوند می یافتند. ازدواج از طریق خرید همسر، ازدواج ربایشی، پیوند زناشویی مبادله ای یا مبادله خواهران به عنوان همسر، وصلت اجباری برای برطرف کردن کدورت های طایفه ای و خانوادگی (مانند خون بس میان قوم عشایر ایران)، ازدواج کودکان به خاطر ضرورت های اجتماعی و مصالح اقتصادی، اجبار مرد برای به همسری برگزیدن بیوه برادر، همگی نمونه هایی از همسر گزینی در جوامع غیر مدرن است. البته این اجبار در پیوند زناشویی، در همه جوامع کهن و سنتی نبوده است.

مطالعات مردم شناسان نشان می دهد که حتی در برخی جوامع کهن، شرایطی وجود داشته که برای همسر گزینی جوانان آزادی عمل قابل توجهی قائل بودند : «ماستر در کتاب خود به نام خانه پاتاگونی ها می نویسد : نزد توالش های پاتاگونی، دختر را هرگز وادار نمی کنند که برخلاف خواسته خود با کسی شوهر کند. این آزادی انتخاب که به دختران داده می شود و شماری از مردم شناسان نیز آن تأیید کرده اند، ما را به این نتیجه می رساند که در پدیده های اجتماعی یک تحول یک خطی وجود ندارد. تنها می توان گفت که شکل های گوناگون تمدن گاه از این یا آن خصلت معین برخوردار است».

با این وجود واضح است که آزادی و اختیار زوجین به ازدواج با یکدیگر و یا تداوم آن، با میل و رغبت، اتفاقی است که امروزه در جوامع مدرن و صنعتی به شکل بارزی مشاهده می شود.

خیال ازدواج

پسر و دختری که در خیال خود حاضر به ازدواج با کسی جز صاحبان جمال و مال و کمال نیستند ولی موقعیت جاملی و مالی و کمالی خود را در نظر نمی گیرند اغلب پشت خط می مانند تا چند سالی از عمرشان در تخیلات و به طور شاعرانه بگذرد و آن وقت بفهمند که غرورشان با آنها چه کرده و بلند پروازیشان تا کجا سقوطشان داده است.

آنها که از خانواده ای بی بضاعت بوده یا جمالی ندارند ولی کسب فضیلت کرده اند و بلند پروازی می نمایند دو حالت برایشان اتفاق می افتد یا همسر مطلوبشان را خواهند گرفت از خانواده ای دین دار یا خانواده ای که دین آنها تابع دنیایشان است که در صورت اخیر مرتب بین عروس و داماد بر سر عرق فامیلی و کمالات قومی و مقام آباء و اجدادی دعوا و درگیری است به ویژه اگر در یکی از فامیل ها مزیت فقط ثروت باشد تلاش مذبوحانه برای عقب نماندن از افراد ثروتمند خاندان دامام یا عروش کار خانواده را مرتب به نزاع و دعوا می کشاند زیرا اگر زن اسیر افکار باشد زود تمام می کنند و دعوا دارد و اگر بخیل باشد به شوهر هم نمی دهد و دعواست اگر شوهر بخواهد در مال زن دخالت کند دیگر بدتر و این هم پشتوانه آنکه ارث مرد دو برابر زن است و نفقه زندگی به عهده مرد.

زنی که از خانواده ثروتمندی است و مرتب شوهر را سرزنش می کند با شوهری که از خانواده متمکن است و به خاطر جمال دختری را گرفته دائم بر اساس اختلاف طبقاتی گفتگو دارند که تنها درمان رفع این اختلاف می توان دین بوده باشد و لاغیر.

هشدار درباره مفاسد

مسلمانان با فراموش کردن سنت حضرت محمد (ص) در امر ازدواج و سهولت آن، به مشکلات و بحران های بسیاری گرفتار شده اند. اگر کسی در اوضاع مسلمانان این روزگار تأمل کند، حقیقت مانند آفتاب نیم روز برای او رخ می نمایاند و به ژرفناکی بحران اجتماعی در جوامع اسلامی پی می برد و می بیند که روز به روز مردم از فزونی فساد و فروپاشی آشکار خانواده، که لحظه به لحظه رو به گسترش است، بیشتر به فغان می آیند.

لینک خرید


مطالب مرتبط با دانلود مقاله درباره ازدواج (پیوند زناشویی)


10 نکته از تصورات غلط درباره رابطه زناشویی
10 نکته از تصورات غلط درباره رابطه زناشویی
‌ضرب‌المثل و سخنان حکیمانه خواندنی درباره ازدواج
‌ضرب‌المثل و سخنان حکیمانه خواندنی درباره ازدواج
دانلود کلیپ نشست درباره ی قلی (الی) در خنده بازار
دانلود کلیپ نشست درباره ی قلی (الی) در خنده بازار
بازی آنلاین بسیار زیبای پیوند اتم ها
بازی آنلاین بسیار زیبای پیوند اتم ها
پزشکی و زناشویی
پزشکی و زناشویی
مهم ترین نکات ریز زناشویی
مهم ترین نکات ریز زناشویی
برخوردهای خطرناک در زندگی زناشویی
برخوردهای خطرناک در زندگی زناشویی
دلیل خیانت های زندگی زناشویی چیست؟
دلیل خیانت های زندگی زناشویی چیست؟
شناخت کافی در مورد خیانت های زناشویی
شناخت کافی در مورد خیانت های زناشویی
رازهایی کاملا زنانه در زندگی زناشویی
رازهایی کاملا زنانه در زندگی زناشویی
رابطه زناشویی در زمان حاملگی مشکل دارد؟
رابطه زناشویی در زمان حاملگی مشکل دارد؟
با برچسب: , , ,
پست شده در سبک زندگي

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>