ویژه

خوراک سالم

ناهار
با این کار رعایت یک رژیم غذایی سالم تقریبا غیر ممکن است. با کمی‌خلاقیت و برنامه‌ریزی، می‌توانید یک وعده غذایی سریع، راحت و سالم تهیه کنید. در ادامه 4 راه حل برای 4 مشکل رایج افراد ارائه می‌دهیم.
خوردن غذا سر میز کار
خیلی از افراد، غذای خود را هنگام کار و مخصوصا پای میز کامپیوتر می‌خورند. با این کار اولا افراد به نوع غذا و میزان سلامت آن توجهی نمی‌کنند. ثانیاً مزه و طعم غذا را متوجه نمی‌شوند.
راه حل
اینجور اشخاص باید زمان صرف غذا  از میز کار یا کامپیوتر فاصله بگیرند، حتی برای 15 دقیقه. تمرکز و توجه به غذایی که در حال خوردن آن هستید  موجب  می‌شود شما مزه غذا را بهتر فهمیده و بعد از تمام شدن  آن بیشتر احساس رضایت کنید. همینطور تلاش کنید  از غذاهای بسته‌بندی کمتر و از غذاهای سالم بیشتر مصرف کنید . مثلا اگر به ماست بسیار علاقه دارید، تلاش  کنید نوع کم‌چرب آن را استفاده کنید.
توجه بیش از حد به تغذیه کودکان و فراموش کردن تغذیه خود
برخی خانم‌های شاغل آنقدر به تغذیه فرزندان خود اهمیت می‌دهند که در نهایت تغذیه خود را فراموش می‌کنند و هنگام ناهار، یک غذای آماده و سریع مصرف می‌کنند.
راه حل
وقتی غذای فرزندان خود را آماده می‌کنید، غذای خود را نیز آماده کنید. اگر صبح سرتان خیلی شلوغ است، این کار را شب قبل انجام دهید. اگر برای همه یک نوع غذا آماده می‌كنید، کارتان راحت‌تر می‌شود. سعی کنید ارزش غذایی وعده ناهار را با انتخاب مواد غذایی مناسب بالاتر ببرید، مثلا از نان جو برای ساندویچ‌ها استفاده کنید. یا اینکه حتما یک نوع میوه به همراه غذا بگذارید.
احساس گرسنگی بلافاصله بعد از صرف غذا
برخی افراد غذاهای نسبتا سالمی ‌مصرف می‌کنند، اما با وجودی که حجم وعده‌های غذایی آنها کم نیست، مدتی بعد از خوردن غذا، دوباره احساس گرسنگی می‌کنند. نتیجه این مشکل این است که این احساس گرسنگی را با خوردن تنقلات ناسالم بین وعده‌ها برطرف می‌کنند.
راه حل
پروتئین بیشتری مصرف کنید. کربوهیدرات ممکن است شما را زود سیر کند، اما خوردن پروتئین با نگه داشتن قند خون شما در حد تعادل، شما را به مدت طولانی‌تری سیر نگه می‌دارد. از گوشت و مرغ بیشتری استفاده کنید.
فاصله زیاد بین صبحانه و ناهار
برخی افراد صبح زود سرکار خود حاضر می‌شوند، اما به دلیل مشغله زیاد ناهار خود را دیر می‌خورند (حداقل 7 ساعت فاصله بین این دو وعده ایجاد می‌شود). در چنین شرایطی حتی خوردن یک میان وعده سبک نیز نمی‌تواند موثر واقع شود. حتی اگر ناهار خوبی هم بخورید، نمی‌توانید گرسنگی ناشی از این فاصله طولانی را جبران کنید.
راه حل
یک صبحانه خوب شامل انواع پروتئین (مانند تخم‌مرغ و پنیر کم چرب) و یک میان وعده مقوی در چنین شرایطی جزء ضروریات است. با این کار شما سطح انرژی و اشتهای خود را در طول روز متعادل نگه می‌دارید. ماست میوه‌ای و پنیر گزینه‌های خوبی برای میان وعده هستند، اما بدن شما به پروتئین و کربوهیدرات بیشتری نیاز خواهد داشت. پس سعی کنید از میان وعده‌های سالم و مغذی استفاده کنید تا سوخت بدن شما در طول روز تامین شود. خوردن انواع مغزها و میوه‌های خشک یکی از بهترین گزینه‌ها برای رسیدن به این مقصود است.

مطالب مرتبط با خوراک سالم


طرز تهیه خوراک عدس و قارچ
طرز تهیه خوراک عدس و قارچ
طرز تهیه خوراک لوبیا چیتی
طرز تهیه خوراک لوبیا چیتی
سبزیجات سالم را بشناسید
سبزیجات سالم را بشناسید
استفاده از عسل برای داشتن پوستی سالم
استفاده از عسل برای داشتن پوستی سالم
اگر می خواهید سالم بمانید این غذاها را مصرف کنید!
اگر می خواهید سالم بمانید این غذاها را مصرف کنید!
با این راهکارها وعده غذایی سالم داشته باشید!
با این راهکارها وعده غذایی سالم داشته باشید!
چیپس سیب درختی، میان وعدی سالم و مقوی
چیپس سیب درختی، میان وعدی سالم و مقوی
چگونه دندان هایی سالم داشته باشیم؟
چگونه دندان هایی سالم داشته باشیم؟
مواد غذایی هایی برای داشتن موهایی سالم
مواد غذایی هایی برای داشتن موهایی سالم
با برچسب: , , ,
پست شده در خانه داري و آشپزي

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>