ویژه

خواص چای با عطر بهار نارنج

فواید چای با عطر بهار نارنج
بهار نارنج از شکوفه همین درخت به دست می آید. این شکوفه ها در فصل بهار در درخت ها نمایان می شوند. بهار نارنج بوی مطبوع دارد به همین دلیل در اکثر پخت و پزها و غذاها از آن استفاده می شود.

خواص درمانی:

بیشترین تاثیر بهارنارنج بر سیستم عصبی است و در تمام كتاب‌ها از خواص خواب‌آوری و آرام‌بخشی آن یاد شده است.

بهارنارنج تقویت‌كننده قلب و دستگاه گوارش هم هست. بهارنارنج در درمان سردردهای عصبی بویژه سردردهایی با منشأ میگرنی، تاثیر فراوانی دارد.

همچنین در درمان درد‌های عادت ماهانه زنان، تپش نامنظم قلب، تشویش، اضطراب، تحریكات عصبی و حتی جلوگیری از آبریزش بینی و زكام موثر است.

مخلوط بهارنارنج با آب كرفس برای دفع سنگ كلیه و مثانه بسیار مفید است و آشامیدن آن در صبح ناشتا برای قطع اسهال توصیه می‌شود.

كسانی كه اشتهای خوبی برای خوردن غذا ندارند، می‌توانند از عرق بهارنارنج به عنوان اشتهاآور استفاده كنند. بعضی نیز معتقدند بهارنارنج افزون بر درمان ضعف اعصاب، در رفع سكسكه و درمان آن نیز موثر است.

در تحقیقات جدید بهارنارنج اثراتی مشابه دیازپام در كاهش اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی نشان داده است.

روش استفاده:

بهارنارنج را باید صبح زود وقتی كه به حالت غنچه نشكفته است، از درخت جدا كرده و بلافاصله در محلی تاریك خشك كرد تا تغییر رنگ پیدا نكند.

همچنین برای تهیه چای بهارنارنج 20 گرم گل بهارنارنج را در چهار لیوان آب‌جوش به مدت 15 دقیقه دم می‌كنند. سپس آن را صاف كرده و همراه عسل (به ازای هر استكان یك قاشق عسل) یا شكر سرخ میل می‌كنند. از بهارنارنج كه طبیعتی گرم و خشك دارد، برای معطر كردن چای معمولی نیز استفاده می‌شود.

همچنین از عرق بهارنارنج كه از تقطیر بهارنارنج به وسیله بخار آب تهیه می‌شود در كنار كاربردهای درمانی، در تهیه شربت نیز استفاده می‌شود، اما باید به خاطر داشت كه عرق بهارنارنج را به علت فساد سریع نباید به مدت‌طولانی نگه داشته شود.

عوارض جانبی:

اگرچه در كتب قدیمی آمده است بوییدن شكوفه نارنج، تقویت‌كننده اعصاب و از بین‌ برنده زكام است، اما بعضی معتقدند بوییدن زیاد بهارنارنج باعث بی‌خوابی می‌شود.


مطالب مرتبط با خواص چای با عطر بهار نارنج


دکوراسیونی ویژه بهار داشته باشید
دکوراسیونی ویژه بهار داشته باشید
مدل های جدید دکوراسیون خانه ویژه بهار
مدل های جدید دکوراسیون خانه ویژه بهار
اگر می خواهید در بهار خوشتیپ باشید اینگونه بپوشید!
اگر می خواهید در بهار خوشتیپ باشید اینگونه بپوشید!
خواص زیره
خواص زیره
11 مورد از خواص سیب
11 مورد از خواص سیب
خواص تخم کتان
خواص تخم کتان
خواص شیر مادر چیست؟
خواص شیر مادر چیست؟
خواص کدو تنبل چیست؟
خواص کدو تنبل چیست؟
خواص گل گاو زبان چیست؟
خواص گل گاو زبان چیست؟
خواص کنگر چیست؟
خواص کنگر چیست؟
خواص گیاه اسفناج
خواص گیاه اسفناج
با برچسب: , , , , ,
پست شده در تغذيه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>